Lista aktualności Lista aktualności

PAMIĘCI PILSKICH LEŚNIKÓW

16 kwietnia w Tucznie odsłonięto kamień upamiętniający dwóch wybitnych leśników pilskich - Jana Krzyszkowskiego oraz Stanisława Tomczyka. W uroczystości uczestniczyli minister środowiska Jan Szyszko oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Miejsce uroczystego spotkania nie było przypadkowe. Jan Krzyszkowski był organizatorem i nadleśniczym Nadleśnictwa Tuczno w latach 1986-2009, natomiast Stanisław Tomczyk jako wieloletni zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, przyczynił się do powstania Nadleśnictwa Tuczno.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, po której przemaszerowano do siedziby Nadleśnictwa Tuczno. Nadleśniczy Nadleśnictwa Tuczno Marcin Majchrzak przedstawił sylwetkę Jana Krzyszkowskiego, a zastępca dyrektora RDLP w Pile ds. gospodarki leśnej Sławomir Kmiecik wspomnienie o  Stanisławie Tomczyku.

- O Janie Krzyszkowskim i Stanisławie Tomczyku należy powiedzieć, że byli to leśnicy odważni. Byli ludźmi nie bojącymi się nowych wyzwań oraz wykazywali nowatorskie podejście do lasu, zwłaszcza jego hodowli – powiedział minister środowiska Jan Szyszko.

Natomiast dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podkreślił, że niewątpliwy dorobek polskiego leśnictwa jest m.in zasługą tych dwóch postaci, bez nich nie byłoby dzisiaj takiego sukcesu.

Przecięcia wstęgi i uroczystego odsłonięcia kamienia pamiątkowego dokonały Anna Tomczyk oraz Izabela Krzyszkowska. Znamiennym był wyryty liść dębu na kamieniu nadleśniczego Jana Krzyszkowskiego, będący znakiem jego hołdowaniu hodowli lasu. Po poświęceniu kamienia, odegrano specjalnie skomponowany na tę okoliczność utwór „in memoriam" oraz złożono kwiaty.

Jak mówi napis na kamieniu: „Semper Fidelis" – pilscy leśnicy Jan Krzyszkowski oraz Stanisław Tomczyk, pomimo wielu trudności na swojej drodze zawodowej, pozostali na zawsze wierni Bogu, Ojczyźnie oraz Lasom.